Pytania i odpowiedzi

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w IKEA? Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele pytań.

Nie mam doświadczenia – czy mimo to mogę aplikować o pracę w IKEA?

Jak najbardziej! Pracujemy z ludźmi, a nie z ich CV. Szukamy talentów i potencjału, a nie wyłącznie kompetencji. Naszych pracowników rekrutujemy w oparciu o wartości IKEA i zapewniamy im wszystkie potrzebne szkolenia. Potrzebujemy rzetelnych, zaangażowanych, szczerych, kreatywnych i utalentowanych ludzi, którzy podzielają nasze wartości i odnajdą pasję w urządzaniu wnętrz. Chcemy pracować z ludźmi, którzy oprócz gotowości do realizacji aktualnych zadań będą mieli zapał do rozwijania się w przyszłości.

Czy IKEA zapewnia szkolenia wstępne?

Każdy nowy pracownik IKEA rozpoczyna pracę od szkolenia wprowadzającego, tzw. INTRO. Celem szkolenia INTRO jest zapoznanie pracownika z naszą unikalną kulturą, wartościami i kluczowymi zasadami naszej działalności.

W ramach przygotowania do pracy w nowo powstałym sklepie nasi pracownicy przejdą szkolenia zapewniające wiedzę niezbędną do wykonywania przyszłych obowiązków, a także kilkutygodniowe szkolenie praktyczne na stanowisku pracy w jednym z naszych 9 sklepów. Koszt szkolenia oraz zakwaterowania w miejscu, w którym odbywa się szkolenie, pokrywa IKEA.

Czy w IKEA obowiązuje strój służbowy?

Tak, strój służbowy jest elementem wizerunku IKEA. Żółta koszula jest jednym z naszych znaków rozpoznawczych, tak jak niebiesko-żółte elewacje naszych budynków i nasze logo. Stroje służbowe różnią się w zależności od działu, w jakim się pracuje, jednak każdy – niezależnie od zajmowanego stanowiska – ma obowiązek je nosić.

IKEA zapewnia swoim pracownikom nie tylko strój służbowy, ale także elementy stroju gwarantujące bezpieczeństwo w pracy (np. obuwie ochronne).

Na jakiej podstawie zatrudniani są pracownicy w sklepie IKEA?

Podstawą zatrudnienia pracowników w IKEA jest umowa o pracę. Pierwsza proponowana umowa zawierana jest na 3 miesiące (okres próbny). Kolejną umową jest umowa na czas nieokreślony lub określony.

Czy muszę pracować w weekendy?

Sklep prowadzi działalność handlową 7 dni w tygodniu, dlatego zakłada pracę również w weekendy, z uwzględnieniem norm przepisów prawa pracy.

Czy mogę ubiegać się o pracę w Restauracji
lub Bistro nie posiadając książeczki
sanepidowskiej?

Tak. Praca w obszarze gastronomii wymaga posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej, jednak w razie jej braku IKEA kieruje przyszłego pracownika na badania wstępne, umożliwiające otrzymanie książeczki. IKEA pokrywa koszt badania.

Czy są jakieś wymagania dotyczące
pracy fizycznej?

Praca na każdym stanowisku ma określone wymagania fizyczne. Wstępne badania medycyny pracy potwierdzają możliwość wykonywania określonej pracy (np. dźwigania, pracy na wysokości) zgodnie z wymaganiami wynikającymi z przepisów BHP.

Czy mam jakiś wpływ na planowanie
swojego grafiku?

W IKEA dbamy o równowagę pomiędzy życiem prywatnym pracowników a pracą. Stosujemy standardy planowania czasu pracy i dajemy możliwość pracy w niepełnym wymiarze etatu. W miarę możliwości uwzględniamy potrzeby pracownika w procesie planowania grafików.

Jakie są godziny pracy?

Godziny pracy w IKEA zależne są od godzin otwarcia sklepu dla naszych klientów; zależą także od działu i stanowiska. Na przykład w dziale sprzedaży indywidualny grafik pracownika jest układany najczęściej w godzinach pomiędzy 8.00 a 22.00, natomiast w przypadku pracowników działu Logistyka – pomiędzy 4.00 a 22.00, również w weekendy. Przestrzegamy prawnych limitów czasu pracy, co oznacza pracę średnio 40 godzin tygodniowo przy pełnym wymiarze czasu pracy.

Czy IKEA oferuje pracę „biurową”?

Większość stanowisk w sklepach IKEA to stanowiska związane z pracą na terenie sklepu. Są wśród nich także stanowiska administracyjno-biurowe, jednak od każdego z naszych pracowników (bez względu na zajmowane stanowisko) wymagamy gotowości do pracy na terenie sklepu.

Jak kształtują się zarobki w IKEA?

Dążymy do tego, by nasz system wynagradzania opierał się na konkurencyjności rynkowej i zabezpieczał podstawowe potrzeby pracowników.
Dlatego od 1 stycznia 2017 wprowadziliśmy stawkę minimalną 20 PLN brutto za godzinę. Zarobki w IKEA określone są w widełkach płacowych. Stawki są zależne od zajmowanego stanowiska. Ewentualny wzrost stawki dla pracownika odbywa się w ramach corocznych procesów podwyżkowych i jest uzależniony od rocznej oceny jego pracy.

Dodatkowo pracownicy IKEA biorą udział w rocznym programie bonusowym, w którym premie uzależnione są od wyników jednostki, w której są zatrudnieni.

Na jakie benefity mogę liczyć w IKEA?

Chcemy być wspaniałym miejscem pracy dla wszystkich pracowników i odpowiedzialnym pracodawcą. Oferujemy Plan Emerytalny, Program lojalnościowy Tack! oraz opiekę medyczną dla pracowników. Dostępna jest także dofinansowana przez IKEA opieka medyczna dla rodzin oraz karta Multi Sport. Aby wyjść naprzeciw różnorodnym potrzebom naszych pracowników wprowadziliśmy tzw. system kafeteryjny, w ramach którego pracownicy mogą sami wybierać różnorodne świadczenia (np. z zakresu sportu, kultury czy turystyki).

Wszyscy pracownicy są objęci ubezpieczeniem NWW. Oferujemy również benefity okolicznościowe, tj. nagrody jubileuszowe, prezenty okolicznościowe, imprezy okolicznościowe, wyprawki dla nowo narodzonego dziecka. Pracownicy mają również możliwość wykupienia ubezpieczenia na życie na preferencyjnych warunkach.

Jakie wymiary etatów proponuje IKEA?
Czy mogę łączyć pracę ze studiami
lub obowiązkami rodzinnymi?

W IKEA dajemy możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy (½ lub ¾ etatu), co pozwala na łączenie pracy z obowiązkami rodzinnymi, zawodowymi, edukacyjnymi lub realizacją prywatnych pasji.

Nie widzę na stronie ogłoszenia, które by mnie zainteresowało – czy mogę liczyć, że pojawią się nowe oferty?

Tak. Budujemy cały zespół dla IKEA Lublin, co oznacza, że rekrutujemy pracowników na wiele stanowisk, które różnią się np. długością szkoleń. Dlatego proces rekrutacji rozłożony jest w czasie, a aktualne ogłoszenia publikujemy regularnie. Trzy najnowsze oferty zawsze znajdują się na stronie głównej.

Jakie możliwości rozwoju daje mi IKEA?

W IKEA uważamy, że każdy pracownik posiada talent. Wierzymy w ludzi i inwestujemy w ich rozwój. W każdym pracowniku widzimy osobę, która poza obowiązkami zawodowymi ma także potencjał i chce się rozwijać. Wierzymy w ambicję ludzi, ich wysokie standardy pracy, a także ciekawość i chęć sprawdzania się w nowych sytuacjach.

Raz w roku każdy odbywa indywidualną rozmowę ze swoim przełożonym, podczas której wspólnie omawiają potrzeby i możliwości rozwoju dla danej osoby. Rozwijać możemy się zarówno w kierunku tzw. pionowym, czyli awansując na wyższe stanowiska, ale także poziomym – poszerzając swoje kompetencje w ramach obszaru, za który jesteśmy odpowiedzialni, a także podejmować się nowych zadań, zmieniać działy i angażować się w nowe projekty.

Korzystamy ze szkoleń i materiałów na najwyższym poziomie projektowanych przez światowych specjalistów w IKEA Concept Center w Holandii. Uczymy się w trakcie szkoleń organizowanych w kraju i za granicą, w ramach międzynarodowych programów prowadzonych przez zagranicznych i krajowych trenerów z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii.

Przykładowe szkolenia oferowane przez IKEA dotyczą urządzania wnętrz, konceptu IKEA, zarządzania sprzedażą, procesów logistycznych, czy też programów pozwalających budować kompetencje lidera.

 

Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna i jak mogę się do niej przygotować?

Naszym celem jest zatrudnianie pracowników, którzy rozumieją i podzielają nasze wartości, chcą je reprezentować, rozpowszechniać oraz utrwalać. W trakcie procesu rekrutacyjnego chcemy cię bliżej poznać, dowiedzieć się, jakie są twoje pasje, doświadczenie zawodowe, zainteresowania. Na spotkaniu zapytamy cię o twoje oczekiwania i wyobrażenia o pracy u nas, ale także o powody, dla których chcesz dołączyć do naszego zespołu; będziemy ciekawi, co cię motywuje, co zniechęca lub demotywuje w pracy, co jest dla ciebie ważne.

Najlepiej po prostu bądź sobą!

Więcej o procesie rekrutacji

Jak aplikować?

Aplikowanie o pracę w IKEA jest proste.

1. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, by znaleźć oferty
pracy, które cię interesują.

2. Prześlij swoje dokumenty (CV i list motywacyjny). Zawrzyj w nich informacje, które twoim zdaniem są istotne.
Pamiętaj, że dobry list motywacyjny może powiedzieć nam więcej o tym,
kim jesteś i na jakim etapie się znajdujesz, niż sto dyplomów!

3. Nie stresuj się. Damy ci znać, gdy twoja aplikacja do nas dotrze.
Skontaktujemy się z tobą w ciągu 30 dni, a następnie będziemy
na bieżąco informować cię o wynikach rekrutacji.